08May

İnsan kaynakları departmanlarının asli görevlerinden olan teknik bordrolama, günümüzde birçok şirket tarafından outsource edilmektedir. Bunun en önemli nedeni, endüstriyel gelişmelerle birlikte artık insan kaynakları departmanlarının stratejik bir iş ortağı haline gelmesidir.

Teknik bordro hizmetinin uzman bir firmadan alınmasının faydaları olarak sayılabilecek birçok konu var fakat büyük resme baktığınızda tüm bu konuların aslında maliyete dokunduğunu görmek mümkün. Maliyet denilince aklımıza ilk etapta yalnızca işin parasal boyutu gelebilir. Personeliniz olarak çalışan bir uzman ile teknik bordro danışmanlığı yapan bir şirketten alınan hizmetin finansal maliyetini karşılaştırmak doğru bir sonuç vermez. Uzmanlığı sadece teknik bordrolama olan, bunun için özel yazılımlar kullanan, yasal parametreleri ve mevzuat değişikliklerini yakından takip eden bir şirketle çalışmak birçok kazanımı beraberinde getirir. Doğru bir outsourcing teknik bordro süreçlerinde herhangi bir hata sonucu şirketin para kaybetmesi, ceza alması ve personel tarafından şirkete duyulan güvenin azalması riskini minimuma indirecektir.

Teknik bordro hizmetleri veren şirketlerin şirket içi bordro personelinden en büyük farkı, tecrübeleridir. Sizin şirketinize benzer birçok şirketle çalışırlar, bir uzmanın ilk defa karşılaştığı bir problem ile daha önce defalarca karşılaşmış olurlar. Bu yüzden şirketler sadece bordrolama işlerinizi yapmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir sorun yaşadığınızda ya da yasal düzenlemeleri şirketiniz için nasıl yorumlayacağınızdan emin olamadığınız zamanlarda, doğru karar verebilmeniz için size rehberlik ederler.

Kısaca sıralamak gerekirse, teknik bordro hizmetlerini outsource etmek;

  • Maaş hesaplamalarından izin takiplerine, işe giriş işlemlerinden çıkış işlemlerine kadar tüm hizmetleri kapsadığı için insan kaynakları departmanına zaman kazandırır.
  • Maaşların gizliliğini garanti altına alır.
  • İstediğiniz zaman raporlama talep edebilirsiniz. 
  • Mevzuatlardaki en güncel gelişmelerin takip edildiğinden emin olursunuz.
  • Devamlılık sağlar. Bordrolama yapan personel de diğer her çalışan gibi izne ayrılabilir, rapor alabilir ya da işi bırakmaya karar verebilir ve bordro süreçlerinizin kesintiye uğraması ihtimali doğar. Bu hizmeti dışarıdan aldığınızda ise bordrolama süreçleriniz kesintiye uğramaz.
  • Tüm yasal sorumluluklarınızı aktarırsınız.
  • Yasal süreleri kaçırmazsınız, böylece ceza ödemek zorunda kalmazsınız. 

Teknik bordro süreçlerini outsource ettiğinizde, bordrolama işi ile ilgili tarafınıza ulaştırılan belgeleri onaylamak dışında yapmanız gereken hiçbir şey kalmaz. Bordro işini bir kenara bırakarak, şirketinizin gelişimine odaklanabilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.